A high-end Apple laptop .
|
(CTO) Apple 13-inch MacBook Air: M5 chip w 10-core CPU - 10-core GPU, 16GB, 2TB, Midnight, 40W - Z1L7000NP - (2026) For $1699.00 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 18:08 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Apple M5 (10 cores) |
| GPU | Apple M5 GPU (10 cores) |
| Operating System | ? |
| Weight |
2.7 pounds
(1225 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition
LG gram 16 16Z90Q
LG gram 17 17Z90R-K.AAB8U1
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Lenovo V15