A premium Apple laptop .
|
Apple MacBook Air 13-inch Laptop with M5 chip: 13.6-inch Liquid Retina Display, 24GB Unified Memory, 512GB SSD; Silver For $1299.00 on Amazon (As of May 20, 2026, 20:44 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1664 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 512 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 512 GB |
| Ram | 24 GB |
| CPU | Apple M5 (10 cores) |
| GPU | Apple M5 GPU (10 cores) |
| Operating System | macOS |
| Weight |
2.7 pounds
(1225 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (9th Generation)
Asus Zenbook A14
Samsung Galaxy Book3 Pro 14
Apple MacBook Pro 2020
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)