A high-end Apple laptop .
|
Apple 2026 MacBook Air 15-inch Laptop with M5 chip: Built for AI, 15.3-inch Liquid Retina Display, 24GB Unified Memory, 1TB SSD, 12MP Center Stage Camera, Touch ID, Wi-Fi 7; Midnight For $1549.00 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 06:38 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 15.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2880 x 1864 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 24 GB |
| CPU | Apple M5 (10 cores) |
| GPU | Apple M5 GPU (10 cores) |
| Operating System | macOS |
| Weight |
3.33 pounds
(1510 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
LG gram 16 16Z90Q
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6
LG gram 17 17Z90R-K.AAB8U1
Lenovo ThinkPad X1 Carbon (6th Generation)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2