A high-end Apple laptop with a giant display.
|
Apple 2026 MacBook Pro Laptop with Apple M5 Pro chip with 18-core CPU and 20-core GPU: Built for AI, 16.2-inch Liquid Retina XDR Display, 24GB Unified Memory, 1TB SSD, Wi-Fi 7; Space Black For $2549.00 on Amazon (As of Apr 28, 2026, 21:24 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| Screen | 16.2 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 3456 x 2234 |
| Display Technology | Mini-LED |
| Brightness | 1600 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 24 GB |
| CPU | Apple M5 Pro (18 cores) |
| GPU | Apple M5 Pro GPU (20 cores) |
| Operating System | macOS Tahoe |
| Weight |
4.7 pounds
(2132 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Apple MacBook Pro 2021
Apple MacBook Air
Dell Inspiron 16 Plus 7640
Lenovo ThinkPad E16 (Gen 1)
Dell XPS 13 9345