A premium Asus touch screen laptop with a huge display.
|
ASUS Zenbook S 16 Laptop, AMD Ryzen AI 9 365, 24 GB DDR5 RAM, 1 TB PCIe SSD, 16” 3K Touch Screen (2880x1800), AMD Radeon 880M, W11 Home For $1143.00 on Amazon (As of Apr 27, 2026, 23:32 PST - Details) | |
| Brand | Asus |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 24 GB |
| CPU | AMD Ryzen AI 9 365 (10 cores) |
| GPU | AMD Radeon 880M |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.31 pounds
(1501 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Lenovo Yoga 9i Aura Edition
HP EliteBook X G1a
Lenovo Yoga 7i 16
Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA