A premium Lenovo touch screen laptop .
|
Lenovo Yoga Slim 7i 15ILL9 Aura Edition Copilot+ Laptop: Intel Core Ultra 7 256V, 15.3" 2.8K 500nit 120Hz Touchscreen, 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11 Pro For $1218.99 on Amazon (As of Apr 29, 2026, 20:52 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 256V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc Graphics 140V |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.22 pounds
(1461 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Asus Zenbook S
Lenovo Yoga 7i 16
Asus ZenBook 14X OLED UX3404VA
Lenovo Yoga 9i Aura Edition
The Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison