A premium Lenovo touch screen laptop .
|
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition Laptop - Intel Core Ultra 7 258V, 32GB RAM, 1TB SSD, Arc 140V Graphics, OLED, 2.8K, 120Hz, Touch, 15.3" - Thunder Grey (21Q60029US) For $1588.27 on Amazon (As of May 12, 2026, 02:31 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 15.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V (8 cores) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.09 pounds
(1402 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Samsung Galaxy Book6 Pro
Asus Zenbook S
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition
HP EliteBook X G1a
The Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison