A high-end Samsung touch screen laptop with a huge display.
|
Samsung Galaxy Book6 Pro NP964XJG-KG2US 16" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - WQXGA+ - 120 Hz - Intel Core Ultra 7 356H - 32 GB - 1 TB SSD - Gray For $2199.99 on Amazon (As of May 12, 2026, 06:47 PST - Details) | |
| Brand | Samsung |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 356H (16 cores) |
| GPU | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
3.51 pounds
(1592 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Asus Zenbook S
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition
HP EliteBook X G1a