A high-end HP touch screen laptop .
|
HP OmniBook Ultra Flip 2-in-1 Business Laptop 14" OLED Touch Intel Core 7 258V 32GB 1TB SSD Win11 Pro Blue For $1679.00 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:45 PST - Details) | |
| Brand | HP |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 258V (8 cores) |
| GPU | Intel Arc 140V Graphics (8 cores) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
2.98 pounds
(1352 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
HP OmniBook Ultra Flip 2-in-1 Business Laptop 14" OLED Touch Intel Core 7 258V 32GB 1TB SSD Win11 Pro Blue
For $1679.00 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:45 PST - Details)
For $1679.00 on Amazon (As of May 13, 2026, 03:45 PST - Details)
Lenovo ThinkPad X9 15 Aura Edition
Samsung Galaxy Book6 Pro
Asus Zenbook S
Samsung Galaxy Book5 Pro 360
Lenovo Yoga 9i 2-in-1 Aura Edition
The HP OmniBook Ultra Flip is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison HP Laptop Comparison