A high-end Asus touch screen laptop with a huge display.
|
ASUS ProArt P16 AI Powered Laptop 16.0" Touchscreen OLED 2.8K Display (AMD Ryzen AI 9 HX 370, 32GB LPDDR5X, 4TB PCIe SSD, GeForce RTX 5070, Backlit KB, WiFi 7, Webcam, Bluetooth 5.4, Win 11 Pro) For $3531.99 on Amazon (As of May 15, 2026, 19:45 PST - Details) | |
| Brand | Asus |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Storage | 4000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 4000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | AMD Ryzen AI 9 HX 370 (12 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5070 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.08 pounds
(1851 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Asus ProArt PX13
Asus ROG Zephyrus G16
MSI Stealth A16 AI+
LG gram 17 17Z90R-A.ADB9U1
Dell Alienware 16X Aurora