A high-end Acer laptop with a huge display.
|
acer Predator Helios Neo 16S AI Gaming Laptop 16" 2560x1600 OLED 240Hz (100% DCI-P3) Intel 24-core Ultra 9 275HX 32GB RAM 1TB SSD GeForce RTX 5070 Ti DLSS4 (Up to 992 AI Tops) Win11 ICP Hub For $1989.00 on Amazon (As of May 18, 2026, 23:29 PST - Details) | |
| Brand | Acer |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5070 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.07 pounds
(2300 grams)
|
| Release Date | 2025 |
Buy this laptop:
Gigabyte AORUS MASTER 16
Asus ROG Strix G16 (2025)
ASUS ROG Strix G16
Alienware Area-51
Razer Blade 16
The Acer Predator Helios Neo 16S AI is on the following charts:
Laptops Gaming Laptop Comparison Acer Laptop Comparison