A high-end Lenovo laptop with a huge display.
|
Lenovo Legion Pro 7i – Gaming Laptop - Intel® Core™ Ultra 9 275HX – 16" 2.5K WQXGA OLED Display – 240Hz Refresh Rate – NVIDIA GeForce RTX™ 5070 Ti GPU – 32 GB Memory – 2X 1 TB Storage – Xbox GamePass For $2658.27 on Amazon (As of May 25, 2026, 22:58 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Storage | 2000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 2000 GB |
| Ram | 32 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 9 275HX (24 cores) |
| GPU | Nvidia GeForce RTX 5070 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
5.65 pounds
(2563 grams)
|
| Release Date | 2026 |
Buy this laptop:
Acer Predator Helios Neo 18 AI
Asus ROG Zephyrus G16
MSI Raider HX AI
Gigabyte AORUS MASTER 16
Asus ROG Strix G16 (2025)
The Lenovo Legion Pro 7i (10th Gen) is on the following charts:
Laptops Gaming Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison