A premium Asus touch screen laptop that does not take up much space.
|
ASUS ProArt PZ13 AI Powered 2-in-1 Laptop 13.3" Touchscreen AMOLED 2.8K Display (Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100, 16GB LPDDR5X, 1TB SSD, Backlit KB, WiFi 7, Webcam, Bluetooth 5.4, Win 11 Home) For $1149.99 on Amazon (As of May 28, 2026, 19:17 PST - Details) | |
| Brand | Asus |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2880 x 1800 |
| Display Technology | OLED |
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 (8 cores) |
| GPU | Qualcomm Adreno |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight |
3.34 pounds
(1515 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Microsoft Surface Pro 7
Microsoft Surface Pro (11th Gen)
Lenovo Yoga 7i 16
Lenovo Yoga Slim 7i Aura Edition
Asus Zenbook S