A mid-priced Lenovo touch screen laptop with a huge display.
|
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 Laptop, 16" 2K Touchscreen Display, Core Ultra 7 155U (Up to 4.80 GHz), 16GB DDR5, 1TB PCIe SSD, Wi-Fi 6E, Backlit KB, FP Reader, TB 4, Webcam, Keypad, PDG HDMI, Win 11 Pro For $909.99 on Amazon (As of May 31, 2026, 09:57 PST - Details) | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1200 |
| Display Technology | IPS |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 1000 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core Ultra 7 155U (12 cores) |
| GPU | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |
4.39 pounds
(1991 grams)
|
| Release Date | 2024 |
Buy this laptop:
Lenovo Yoga 7i 2-in-1
Lenovo Yoga 7 2-in-1
Lenovo Yoga 7i 16
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2
Asus Zenbook 14 OLED
The Lenovo Yoga 7i 2-in-1 (9th Gen) is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison