A mid-range Lenovo laptop with a giant display.
| Lenovo G50-80 80E501U3US | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 16 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Intel Core i5-5200U 2.20 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
4.62 pounds
(2096 grams)
|
| Release Date | ? |
The Lenovo G50-80 80E501U3US is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Lenovo Laptop Comparison
Lenovo B50-45 59441916
Dell Inspiron 3565
Lenovo IdeaPad
Lenovo IdeaPad 330
HP EliteBook 840 G1