A premium Toshiba touch screen laptop .
| Toshiba Satellite Radius P55W-B5318 | |
| Brand | Toshiba |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 12 GB |
| CPU | Intel Core i7-4510U 2.0 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
5.6 pounds
(2540 grams)
|
| Release Date | ? |
The Toshiba Satellite Radius P55W-B5318 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison
Lenovo Yoga 730
HP ENVY x360 15m-ed0013d
Lenovo Flex 14
Lenovo IdeaPad Flex 5
Dell Inspiron 15 3511