A mid-range HP touch screen laptop that does not take up much space.
This is a variation of HP Pavilion X360 13.3-Inch WLED HD Touch-screen Convertible Laptop (5th Gen Intel Core I3-5010u 3MB L3 Cache 2.1GHz Processor, 4GB DDR3L SDRAM, 500GB HDD, Windows 8.1 64-bit), Silver
| HP Pavilion X360 | |
| Brand | HP |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 500 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i3-5010U 2.1 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5500 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
3.97 pounds
(1801 grams)
|
| Release Date | ? |
Dell Inspiron i3542-5000BK
Dell Inspiron i5378-2885GRY
Lenovo IdeaPad 320
Dell Inspiron 5570
Acer Chromebook Spin 513
The HP Pavilion X360 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison