An affordable Toshiba laptop that does not take up much space.
| Toshiba Chromebook 2 CB35-C3300 | |
| Brand | Toshiba |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1920 x 1080 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 16 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 16 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Celeron 3215U 1.7 GHz (Broadwell Dual-Core) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Chrome OS |
| Weight |
2.9 pounds
(1315 grams)
|
| Release Date | ? |
Samsung Chromebook 3
Samsung Chromebook 3 XE500C13-K02US
Asus Chromebook C202SA-YS02
Lenovo 100e Chromebook (2nd Generation)
HP Chromebook 11 G4
The Toshiba Chromebook 2 CB35-C3300 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar