A mid-priced HP laptop with a giant display.
| HP Pavilion 17-g101dx | |
| Brand | HP |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1600 x 900 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Intel Core i5-5200U 2.20 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5500 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
6.2 pounds
(2812 grams)
|
| Release Date | ? |
The HP Pavilion 17-g101dx is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 1000 Dollar HP Laptop Comparison
HP 17-x116dx
Lenovo IdeaPad 330
HP Pavilion 15-cc563st
Lenovo IdeaPad
HP 15-bs031wm