An affordable Asus laptop .
This is a variation of Asus 2016 Model 15.6-inch HD Laptop | Intel Core i3-5020U Dual Core | 4GB RAM | 1TB HDD | DVD RW | HDMI | Windows 10 (Black)
| Asus X555LA-HI31103J | |
| Brand | Asus |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | ? |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Intel Core i3-5020U 2.2 GHz (5th gen > Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5500 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.1 pounds
(2313 grams)
|
| Release Date | ? |
The Asus X555LA-HI31103J is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar
HP 15-bs031wm
Lenovo B50-45 59441916
Lenovo IdeaPad
Lenovo IdeaPad 330
HP 17-x116dx