A high-end Lenovo touch screen laptop .
| Lenovo ThinkPad X1 Carbon 20BS003EUS | |
| Brand | Lenovo |
| Screen | 14 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 2560 x 1440 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-5600U 2.6 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 5500 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Weight |
3.18 pounds
(1442 grams)
|
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Laptop 5
Microsoft Surface Laptop
Dell XPS9350-5340SLV
Microsoft Surface Laptop 2
Microsoft Surface Laptop Studio
The Lenovo ThinkPad X1 Carbon 20BS003EUS is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Lenovo Laptop Comparison