A high-end Alienware laptop with a giant display.
| Alienware AW17R3-8342SLV | |
| Brand | Alienware |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 3840 x 2160 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 16 GB |
| CPU | Intel Core i7-6700HQ 2.6 GHz (6th gen Skylake Quad-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 980M |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
8.33 pounds
(3778 grams)
|
| Release Date | ? |
Asus TUF Gaming FX504
Razer Blade 16
Asus ROG Strix 17 G713PV-DS94
Asus ROG Strix G614JVR-ES94
Asus ROG Strix G16 G614JI-AS94