A mid-range Acer touch screen laptop .
| Acer Aspire F 15 | |
| Brand | Acer |
| Screen | 15.6 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | Yes |
| Pixels | 1366 x 768 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 1000 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-4210U 1.7 GHz (4th gen Haswell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 4400 |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.29 pounds
(2400 grams)
|
| Release Date | ? |
The Acer Aspire F 15 is on the following charts:
Laptops Touch Screen Laptop Comparison Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar Acer Laptop Comparison
Lenovo IdeaPad 320
Dell Inspiron 5570
Dell Inspiron i3542-5000BK
HP
Dell Inspiron 5575