A premium Apple laptop that does not take up much space.
This is a variation of Apple MacBook Pro MF840LL/A 13.3-Inch Laptop with Retina Display (2.7GHz Core i5 Processor, 8GB RAM, 256GB SSD, OS X El Capitan)
| Apple MacBook Pro MF840LL/A | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 2560 x 1600 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-5257U 2.70 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel Iris 6100 |
| Operating System | OS X Yosemite |
| Weight |
5.4 pounds
(2449 grams)
|
| Release Date | ? |
Apple MacBook Pro 2018
Apple Macbook Pro 13 2022
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Air
Apple MacBook Air 15 2023