A premium Apple laptop that does not take up much space.
| Apple MacBook Air 2015 | |
| Brand | Apple |
| Screen | 13.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1440 x 900 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 256 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-5250U 1.6 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD 6000 |
| Operating System | OS X El Capitan |
| Weight |
2.96 pounds
(1343 grams)
|
| Release Date | ? |
Asus ZenBook UX331UA
HP EliteBook 745 G5
Lenovo IdeaPad 720S
Apple MacBook Air 13 2024
Apple MacBook Air