A mid-range Toshiba laptop with a giant display.
| Toshiba Satellite C75-C7130 | |
| Brand | Toshiba |
| Screen | 17.3 inches |
| Screen Surface | Glossy |
| Touchscreen | No |
| Pixels | 1600 x 900 |
| Display Technology | ? |
| Brightness | ? cd/m2 |
| Refresh Rate | ? Hz |
| Storage | 750 GB(All HDs and SSDs combined) |
| Solid State Drive | 0 GB |
| Ram | 6 GB |
| CPU | Intel Core i3 5005U 2.0 GHz (5th gen Broadwell Dual-Core with Hyper-Threading) |
| GPU | Intel HD |
| Operating System | Windows 10 |
| Weight |
5.7 pounds
(2585 grams)
|
| Release Date | ? |
The Toshiba Satellite C75-C7130 is on the following charts:
Laptops Best Laptops for less than 500 Dollar Best Laptops for less than 1000 Dollar
HP 17-x116dx
Lenovo IdeaPad
Dell Inspiron 3565
Lenovo IdeaPad 330
HP 15-bs031wm