A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| NeuTab N7 pro | |
| Brand | NeuTab |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4, KitKat or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | 4x1.2GHz Quad Core CPU |
| Weight |
9.1 ounces
(258 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
UJoyFeel KIDS705
Contixo V8-2