A surprisingly affordable Android tablet that does not take up much space.
This is a variation of Haier 9" Tablet HG-9041-SILVER - (Certified Refurbished)
| Haier HG-9041 | |
| Brand | Haier |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 or newer - Details |
| Screen | 9 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Actions ATM7029, 1.0 GHz Quad-Core |
| Weight |
18.72 ounces
(531 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 4200 mAh |
| Battery Life | 5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
KIDS705
YosaToo KIDS712
Pritom
RCA Voyager