An affordable Android tablet with a huge display.
| NuVision TM1318 | |
| Brand | NuVision |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 13.3 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1080
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | 1.6 GHz Quad-Core |
| Weight |
33.6 ounces
(953 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 9600 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Lenovo Tab 10
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab A