An affordable Android tablet that does not take up much space.
| Dragon Touch E97 | |
| Brand | Dragon Touch |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 9.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 768
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Quad Core at 1.3 GHz |
| Weight |
22.4 ounces
(635 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 5h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo Tab 10