A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Trio STEALTH G5 | |
| Brand | Trio |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.4 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A33, 1.5 GHz Quad-Core |
| Weight |
20 ounces
(567 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 7.5h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo TAB 10 X103F
KIDS705
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E Lite
Contixo V8-2