An affordable Android tablet that is easy to carry around.
This is a variation of RCA Galileo Pro 11.5 inch Tablet with Detachable Keyboard, Pink (Quad Core 32GB,1GB RAM, HDMI, Bluetooth, WiFi, Android 6.0 Marshmallow)
| RCA 11 Galileo Pro | |
| Brand | RCA |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 11.5 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | MediaTek MT8127, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 1 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab 4
Baken D10A
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab A