A mid-priced Android tablet with a giant display.
| Samsung Galaxy View | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.1 or newer - Details |
| Screen | 18.4 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1080
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Samsung Exynos 7580 Octa, 1.6 GHz Octa-Core |
| Weight |
93.44 ounces
(2649 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Battery | 5700 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab S2
Lenovo Tab E10
FEONAL K101
Pritom Tronpad M10
Lenovo Yoga Book