A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Dell Venue 10 5050 | |
| Brand | Dell |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.0 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Atom Z3735F, 1.33GHz Quad-Core |
| Weight |
22.23 ounces
(630 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab 10
Apple iPad Air 2
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab A
Apple iPad mini 4