A mid-priced Android tablet that easily fits in every handbag.
| Dragon Touch X80 | |
| Brand | Dragon Touch |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 7.85 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 768
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A64, 1.2 GHz Quad-Core |
| Weight |
11.68 ounces
(331 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
KIDS705
Samsung Galaxy Tab E Lite
YosaToo KIDS712
Lenovo TAB 10 X103F
Contixo V8-2