A mid-priced Windows tablet that is easy to carry around.
| Acer Aspire Switch Alpha 12 | |
| Brand | Acer |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 10 or newer - Details |
| Screen | 12 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2160 x 1440
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5-6200U, 2.3 GHz Dual-Core |
| Weight |
? ounces
(? grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 4870 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Fusion5 232 Pro N5
Microsoft Surface Pro 3
Wacom MovinkPad 11
Microsoft Surface Pro 6
Google Pixel Tablet