A surprisingly affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Azpen A727 | |
| Brand | Azpen |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
800 x 480
(Ratio: 1.67)
|
| Storage | 4 GB |
| Ram | 0.5 GB |
| CPU | 1.5 GHz Dual-Core |
| Weight |
11.2 ounces
(318 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | ? |
| Front Camera | 1 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 4h - Details |
| Release Date | ? |
RCA Voyager
RCA Voyager Pro
Samsung Galaxy Tab A
Amazon Fire 7 Kids (12th Generation)
Samsung Galaxy Tab 4