A high-end Windows tablet that is easy to carry around.
| Samsung Galaxy Book | |
| Brand | Samsung |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 10 or newer - Details |
| Screen | 12 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2160 x 1440
(Ratio: 1.5)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i5, Dual-Core |
| Weight |
26.56 ounces
(753 grams)
|
| SD-Card | Up to 256 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5070 mAh |
| Battery Life | 11h - Details |
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Pro 3
Microsoft Surface Pro 7
Microsoft Surface Pro X
Microsoft Surface Pro 4 CR3
Microsoft Surface Pro 6