An affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Npole NT101 | |
| Brand | Npole |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | 2.0 GHz Octa-Core |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | ? |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo TAB 10 X103F
Samsung Galaxy Tab 4
Lenovo Tab 10
Lenovo Tab E10
Amazon Fire 7 Kids (12th Generation)