A mid-priced Android tablet that is super easy to carry around.
| Google Nexus 10 | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4.2 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2560 x 1600
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Samsung Exynos 5250, 1.7 GHz Dual-Core |
| Weight |
21.27 ounces
(603 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 1.9 MP |
| Battery | 9000 mAh |
| Battery Life | 9h - Details |
| Release Date | ? |
Apple iPad Air (1st Generation)
Apple iPad Air 2
Apple iPad (7th Generation)
Apple iPad (5th Generation)
Apple iPad (6th Generation)