A premium Windows tablet that is easy to carry around.
| Lenovo ThinkPad Helix | |
| Brand | Lenovo |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 8 or newer - Details |
| Screen | 11.6 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1080
(Ratio: 1.78)
|
| Storage | 256 GB |
| Ram | 8 GB |
| CPU | Intel Core i7-3667U, 2.0 GHz Dual-Core |
| Weight |
27.51 ounces
(780 grams)
|
| SD-Card | ? |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
Microsoft Surface Pro 3
Fusion5 232 Pro N5
Microsoft Surface Pro 7
Microsoft Surface Pro 6
Microsoft Surface Book