A mid-priced Android tablet that does not take up much space.
| Samsung Galaxy | |
| Brand | Samsung |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.0 or newer - Details |
| Screen | 9.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 768
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1.5 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 410, 1.2 GHz Quad-Core |
| Weight |
15.84 ounces
(449 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | ? mAh |
| Battery Life | 15h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo TAB 10 X103F