An affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| iRULU eXpro X1 Plus | |
| Brand | iRulu |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A33, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
19.2 ounces
(544 grams)
|
| SD-Card | Up to 64 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Battery Life | 8h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab E Lite
YosaToo KIDS712
KIDS705
Samsung Galaxy Tab 4
Contixo V8-2