A mid-priced Android tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of HUAWEI MediaPad T2 7.0 Pro LTE model SIM free [Blue](Japan Import-No Warranty)
| Huawei MediaPad T2 7.0 Pro | |
| Brand | Huawei |
| OS | Android |
| OS Details | Android 5.1 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1920 x 1200
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Qualcomm Snapdragon 615, 4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53 |
| Weight |
8.82 ounces
(250 grams)
|
| SD-Card | Up to 128 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 4360 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
FEONAL K101
Samsung Galaxy Tab S 8.4
Samsung Galaxy Tab A
Lenovo Tab E10
Samsung Galaxy Tab S2