A mid-priced Windows tablet that is super easy to carry around.
| Linx 1020 | |
| Brand | Linx |
| OS | Windows |
| OS Details | Windows 10 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Intel Atom x5-Z8300, 1.44 GHz Quad-Core |
| Weight |
22.4 ounces
(635 grams)
|
| SD-Card | Up to 200 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Battery Life | 7h - Details |
| Release Date | ? |
Lenovo Tab E10
Lenovo Tab 10
Baken D10A
Pritom Tronpad M10
Lenovo Tab M8 (4th Generation)