A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
This is a variation of AOSON M753-S1 7 Inch kids Tablet PC, Android 7.1 Nougat Quad-core Processor, IPS HD Touch Screen, 1GB RAM 16GB Storage, Kids APPS Iwawa Kidoz Dual Camera Bluetooth Wi-Fi Supported, GMS Certificated
| Aoson M753 | |
| Brand | Aoson |
| OS | Android |
| OS Details | Android 6.0 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | Allwinner A33, 1.3 GHz Quad-Core |
| Weight |
17.6 ounces
(499 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 2400 mAh |
| Battery Life | 6h - Details |
| Release Date | ? |
KIDS705
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab E Lite
Samsung Galaxy Tab 4
Samsung Galaxy Tab E 9.6