A mid-priced Apple tablet that does not take up much space.
This is a variation of New Apple iPad 2017 Tablet (9.7 Inch, 32GB, Gold, 5th Generation, WiFi) + Accessories Bundle (10,000mAh iPad Power Bank, iPad Stylus Pen, Microfiber Cloth) MPGT2LL/A
| Apple iPad (5th gen) | |
| Brand | Apple |
| OS | iOS |
| OS Details | iOS 10 or newer - Details |
| Screen | 9.7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2048 x 1536
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 32 GB |
| Ram | 2 GB |
| CPU | Apple A9, Dual-core, 1.84 GHz |
| Weight |
16.54 ounces
(469 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 1.2 MP |
| Battery | 8827 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | ? |
Apple iPad (6th Generation)
Apple iPad (5th Generation)
Apple iPad 9.7 (5th Gen)
Apple iPad (7th Generation)
Apple iPad Air 2