A very affordable Android tablet that easily fits in every handbag.
| Acer Iconia Tab A110 | |
| Brand | Acer |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4 or newer - Details |
| Screen | 7 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1024 x 600
(Ratio: 1.71)
|
| Storage | 8 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | NVIDIA Tegra 3 T30L, Quad-Core, 1.2 GHz |
| Weight |
13.76 ounces
(390 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | 2 MP |
| Battery | 3420 mAh |
| Battery Life | 7.5h - Details |
| Release Date | ? |
RCA Voyager
Samsung Galaxy Tab E Lite
Samsung Galaxy Tab A
Samsung Galaxy Tab E
Samsung Galaxy Tab E 9.6