A surprisingly affordable Android tablet that is super easy to carry around.
| Panasonic Eluga Live P-08D | |
| Brand | Panasonic |
| OS | Android |
| OS Details | Android 4 or newer - Details |
| Screen | 10.1 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
1280 x 800
(Ratio: 1.6)
|
| Storage | 16 GB |
| Ram | 1 GB |
| CPU | TI OMAP 4460, Dual-Core, 1.2 GHz |
| Weight |
23.68 ounces
(671 grams)
|
| SD-Card | Up to 32 GB |
| Rear Camera | No |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Battery | 6560 mAh |
| Battery Life | ?h - Details |
| Release Date | ? |
Samsung Galaxy Tab 4
RCA Voyager
Samsung Galaxy Tab E 9.6
Lenovo Tab 10
Samsung Galaxy Tab E