A mid-priced Apple tablet that is super easy to carry around.
|
Apple 2017 iPad Pro (10.5-inch, Wi-Fi, 64GB) - Space Gray (Renewed) For $129.00 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 13:59 PST - Details) | |
| Brand | Apple |
| OS | iOS |
| OS Details | iOS 11 or newer - Details |
| Screen | 10.5 inches |
| Brightness | ? nits |
| Pixels |
2224 x 1668
(Ratio: 1.33)
|
| Storage | 64 GB |
| Ram | 4 GB |
| CPU | Apple A10X Fusion, Hexa-Core, 2.38 GHz |
| Weight |
16.54 ounces
(469 grams)
|
| SD-Card | No |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera | 7 MP |
| Battery | 8134 mAh |
| Battery Life | 10h - Details |
| Release Date | June 2017 |
We know 4 variations of the Apple iPad Pro (2nd Generation) with the above specifications:
Apple 2017 iPad Pro (10.5-inch, Wi-Fi, 64GB) - Space Gray (Renewed)
For $129.00 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 13:59 PST - Details)
For $129.00 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 13:59 PST - Details)
Apple iPad Pro (2017) 10.5in 64GB Wi-Fi Tablet, Silver (Renewed)
For $221.10 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 17:36 PST - Details)
For $221.10 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 17:36 PST - Details)
Apple iPad Pro (10.5-inch, Wi-Fi + Cellular, 64GB) - Rose Gold (Previous Model)
For $703.72 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 05:15 PST - Details)
For $703.72 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 05:15 PST - Details)
Apple iPad Pro 10.5 64GB Cellular MQEY2LL/A Space Gray A1709 Grade (Renewed)
For $174.99 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 17:36 PST - Details)
For $174.99 on Amazon (As of Apr 13, 2026, 17:36 PST - Details)
Apple iPad Air (4th Generation)
Apple iPad Pro 11 (1st Generation)
Apple iPad Air (3rd Generation)
Apple iPad (9th Generation)
Apple iPad Pro 12.9 (3rd Generation)